Save-Elephants - Včelařením proti pytlákům afrických slonů

Vybráno: 706 Kč
Cíl: 20 000 Kč

Pytláky těžce zkoušení sloni v Čadu a Kamerunu potřebují spojence. Spojence z řad místních obyvatel, zejména těch na vesnicích, kteří jsou jim bezprostředními sousedy. Venkovská populace, která bude slonům fandit a bude je považovat za součást svého života, tradic i živobytí, může být tou nejefektivnější protipytláckou strategií. Spolu s včelami, které slony dokáží proti pytlákům uchránit.

Přispějte procenty z nákupu v 350 obchodech

Zaplatíte pouze cenu objednaného zboží. Nezaplatíte ani korunu navíc

zavřít
Slevové kupóny Kasa.cz
AF-200-118 Sleva 200 Kč na objednávky nad 5000Kč
AF-100-118 Sleva 100 Kč na objednávky nad 2500 Kč
zavřít
Slevové kupóny Vivaboty.cz
50kc Sleva 50 Kč na nákup nad 1500 Kč

V chudých oblastech severního Kamerunu a jižního Čadu tomu ale tak často není. Národní parky jsou tu velmi malé, turismus téměř neexistující a sloni se drahnou část roku pohybují mimo chráněná území. Tam při svém pravidelném tažení za vodou a potravou procházejí zemědělskou krajinou a přicházejí tak do konfliktů o zdroje s lidmi. Sloní stáda mnohdy požírají plodiny na polích malozemědělců či „pouze“ pošlapou úrodu, čímž vesničany připraví o často jediný zdroj skromné obživy. Stát ztráty způsobené slony nijak nekompenzuje a místní tak někdy v pytlácích vidí naději a únik z jejich problémů. Tomu chceme zabránit.


Co je náš cíl?

Zemědělsky využívané prostory lze slonům znepřístupnit mnoha způsoby, ale mnohé z nich jsou nákladné či jen dočasné. Existuje ale přirozená metoda, jak slony od vstupu na pole odradit – bariéra ze včelích úlů. Sloni mají ze včel přirozený strach, neboť jejich píchnutí i tlustokožce velmi bolí, zejména, pokud žihadlo trefí oči, uši, tlamu či chobot... Africké včely navíc agresivitou a silou útoku dalece převažují včely z Evropy a sloni si s nimi jen neradi zahrávají. Již řadu let fungují včelí bariéry z zemích Východní Afriky, kde vědci pod vedením Dr. Lucy King metodu objevili a široce ji propagují. V Čadu začalo Save-Elephants s tímto postupem poprvé v roce 2015 a v Kamerunu se začalo na přelomu let 2017/2018.


Na co vybíráme?

Prostředky získané na pokračování tohoto projektu se budou soustředit na nákup včelařského materiálu (který ve Střední Africe není běžně dostupný), koupi či výrobu ochranných pomůcek a zejména další pilotní projekty se včelami v jiných oblastech výskytu slonů, kde problém s konflikty s lidmi existují a je nutné je řešit dřív, než bude pro obě strany pozdě.

Proč to pomůže?

Drátem vzájemně propojené visící úly po obvodu polí vznikají v těch nejchudších oblastech, kde domorodcům pomůžeme s výrobou i instalací úlů a vyškolíme je v řádné péči o včely i postupu vybírání medu a jeho uskladnění. Nejenže má metoda včelích hlídaček i více než 80 % úspěšnost v odražení sloní návštěvy, získají místní lidé možnost dalšího zdroje potravin v podobě zdravého medu i šanci vydělat si jeho prodejem peníze navíc. Včely navíc slouží jako vynikající opylovači některých plodin i ovocných stromů a metoda tak nemá vlastně žádný negativní vedlejší efekt.


A kdo vlastně jsme?

Save-Elephants je česká nezisková organizace, která se snaží zachraňovat slony ve Střední Africe a bojuje proti nelegálnímu obchodování se slonovinou. Náš zakladatel a rodák z Třince Arthur F. Sniegon žije již několik let v Africe a zná sloní realitu podrobně. To je výhoda, díky které jsou naše projekty životaschopné v daném kulturním, legislativním, náboženském a klimatickém pásmu. 

Autor projektu: Save-Elephants, z.s. (http://www.save-elephants.org/o-projektu/)

Příspěvky na tento projekt

20,74 Kč za nákup na Cellbes.cz
Lenka B.
před 8 dny
12,13 Kč za nákup na NOTINO.cz
Helena N.
před 8 dny
76,63 Kč za nákup na Tchibo.cz
Zákazník
před měsícem
91,22 Kč za nákup na SUPERZOO.cz
Zákazník
před 2 měsíci
56 Kč za nákup na CountryLife.cz
Zákazník
před 5 měsíci