Save-Elephants - Včelařením proti pytlákům afrických slonů

Vybráno: 943 Kč
Cíl: 20 000 Kč

Pytláky těžce zkoušení sloni v Čadu a Kamerunu potřebují spojence. Spojence z řad místních obyvatel, zejména těch na vesnicích, kteří jsou jim bezprostředními sousedy. Venkovská populace, která bude slonům fandit a bude je považovat za součást svého života, tradic i živobytí, může být tou nejefektivnější protipytláckou strategií. Spolu s včelami, které slony dokáží proti pytlákům uchránit.

Přispějte procenty z nákupu v 344 obchodech

Zaplatíte pouze cenu objednaného zboží. Nezaplatíte ani korunu navíc

V chudých oblastech severního Kamerunu a jižního Čadu tomu ale tak často není. Národní parky jsou tu velmi malé, turismus téměř neexistující a sloni se drahnou část roku pohybují mimo chráněná území. Tam při svém pravidelném tažení za vodou a potravou procházejí zemědělskou krajinou a přicházejí tak do konfliktů o zdroje s lidmi. Sloní stáda mnohdy požírají plodiny na polích malozemědělců či „pouze“ pošlapou úrodu, čímž vesničany připraví o často jediný zdroj skromné obživy. Stát ztráty způsobené slony nijak nekompenzuje a místní tak někdy v pytlácích vidí naději a únik z jejich problémů. Tomu chceme zabránit.


Co je náš cíl?

Zemědělsky využívané prostory lze slonům znepřístupnit mnoha způsoby, ale mnohé z nich jsou nákladné či jen dočasné. Existuje ale přirozená metoda, jak slony od vstupu na pole odradit – bariéra ze včelích úlů. Sloni mají ze včel přirozený strach, neboť jejich píchnutí i tlustokožce velmi bolí, zejména, pokud žihadlo trefí oči, uši, tlamu či chobot... Africké včely navíc agresivitou a silou útoku dalece převažují včely z Evropy a sloni si s nimi jen neradi zahrávají. Již řadu let fungují včelí bariéry z zemích Východní Afriky, kde vědci pod vedením Dr. Lucy King metodu objevili a široce ji propagují. V Čadu začalo Save-Elephants s tímto postupem poprvé v roce 2015 a v Kamerunu se začalo na přelomu let 2017/2018.


Na co vybíráme?

Prostředky získané na pokračování tohoto projektu se budou soustředit na nákup včelařského materiálu (který ve Střední Africe není běžně dostupný), koupi či výrobu ochranných pomůcek a zejména další pilotní projekty se včelami v jiných oblastech výskytu slonů, kde problém s konflikty s lidmi existují a je nutné je řešit dřív, než bude pro obě strany pozdě.

Proč to pomůže?

Drátem vzájemně propojené visící úly po obvodu polí vznikají v těch nejchudších oblastech, kde domorodcům pomůžeme s výrobou i instalací úlů a vyškolíme je v řádné péči o včely i postupu vybírání medu a jeho uskladnění. Nejenže má metoda včelích hlídaček i více než 80 % úspěšnost v odražení sloní návštěvy, získají místní lidé možnost dalšího zdroje potravin v podobě zdravého medu i šanci vydělat si jeho prodejem peníze navíc. Včely navíc slouží jako vynikající opylovači některých plodin i ovocných stromů a metoda tak nemá vlastně žádný negativní vedlejší efekt.


A kdo vlastně jsme?

Save-Elephants je česká nezisková organizace, která se snaží zachraňovat slony ve Střední Africe a bojuje proti nelegálnímu obchodování se slonovinou. Náš zakladatel a rodák z Třince Arthur F. Sniegon žije již několik let v Africe a zná sloní realitu podrobně. To je výhoda, díky které jsou naše projekty životaschopné v daném kulturním, legislativním, náboženském a klimatickém pásmu. 

Autor projektu: Save-Elephants, z.s. (http://www.save-elephants.org/)

Aktuality

Film "Zde jsou sloni": Příběh šestý - Slůně Max

Šestý příběh filmu „Zde jsou sloni“ přináší svědectví o monstrózním masakru téměř stovky savanových slonů v Čadu a také o záchranné akci na pomoc slonímu sirotkovi.

Film "Zde jsou sloni": Příběh pátý - Na sever!

Jak vypadá venkov Středoafrické republiky - země, o jejíž existenci většina lidí ani neví?

Film "Zde jsou sloni": Příběh čtvrtý - Lov

Pytláky je nutno chytit při činu za účasti místní policie, která i tak může být podplacená.

Příspěvky na tento projekt

37,77 Kč za nákup na BENU.CZ
Lenka B.
před 3 dny
65,54 Kč za nákup na GranuleBardog.cz
Zákazník
před 29 dny
42,03 Kč za nákup na SuperZoo.cz
Zákazník
před měsícem
8,61 Kč za nákup na Prodeti.cz
Lenka B.
před měsícem
29,02 Kč za nákup na Krmeni.cz
Zákazník
před měsícem